Apple A14 je špičkový procesor v iPhonech 12, budoucnost je ale za dveřmi

Apple A14 dokáže vyždímat z telefonu velmi vysoký výkon při nízké energetické náročnosti. Tento poměr se bude nadále zvětšovat, protože se připravují ještě lepší čipy.

Zatímco čip A14 Bionic v modelech iPhone 12 byl prvním čipem v odvětví smartphonů vyráběným na základě 5nm procesu, Apple a jeho partner pro výrobu čipů TSMC údajně prosazují ještě drobnější architekturu výroby. Čím menší budou jednotlivé prvky na čipu, tím lze více zvyšovat jejich výkon a snižovat energetickou náročnost.

Apple A14 zdaleka neukazuje celý potenciál

Tchajwanská výzkumná firma TrendForce dnes oznámila, že Apple plánuje použít proces TSMC příští generace 5nm+ pro čip A15. Nové procesory dostanou iPhony v příštím roce. Web TSMC uvádí, že proces 5nm+, který označuje jako N5P, je výkonově vylepšenou verzí jeho 5nm procesu, který přinese další zlepšení energetické účinnosti a výkonu.

Při pohledu do budoucna TrendForce věří, že je vysoce pravděpodobné, že čip A16 v iPhonech v roce 2022 bude vyráběn na základě budoucího 4nm procesu TSMC, což připraví půdu pro další zlepšení výkonu, energetické účinnosti a hustoty.

Výdrž baterie se bude zvedat

Tato pokračující vylepšení procesu by měla vést k tomu, že budoucí iPhony budou i nadále poskytovat špičkový výkon mezi smartphony, zatímco zvýšení energetické účinnosti by mohlo přispět k delší životnosti baterie. A vzhledem k tomu, že TSMC také vyrábí čipy Apple Silicon, včetně 5nm čipu M1, se tato vylepšení procesu pravděpodobně rozšíří i na čipy Apple v budoucích počítačích Mac - možná na čip M1X nebo M2 atd.

Zvěsti naznačují, že budoucí Macy s Apple Silicon budou obsahovat nové 14palcové a 16palcové modely MacBooku Pro se zcela novým designem již ve 2. čtvrtletí 2021. Dále se mají ukázat novinky v podobě přepracovaného 24palcového iMacu a menší verze Macu Pro .

Zdroj: Macrumors.com