Ochranný kryt pro iPhone 7 PLUS / 8 PLUS - ELEMENTCASE, SOLACE LX BLACK

Kód: 28286
VÝPRODEJ
2 249 Kč 999 Kč
Vyprodáno
  • Sleek modern styling and superior protection describe the Solace LX, the signature ELEMENT case. Beauty comes from hand polished aluminum crowns, genuine leather backing, and a soft-touch coated body. Its military specification-drop-test toughness comes from a killer combination of CNC machined aluminum, SLS™ Screw Lock System, and 2-CUSH™ shock absorbing liner.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Sleek modern styling and superior protection describe the Solace LX, the signature ELEMENT case. Beauty comes from hand polished aluminum crowns, genuine leather backing, and a soft-touch coated body. Its military specification-drop-test toughness comes from a killer combination of CNC machined aluminum, SLS™ Screw Lock System, and 2-CUSH™ shock absorbing liner. The top and bottom crowns are CNC machined from aircraft grade aluminum for superior lightweight protection. The aluminum crowns are hand polished and anodized for scratch and corrosion-resistance. Durable soft-touch coating is applied to the main body. Stainless steel screws secure the protective aluminum crowns to the main body. Elastomeric liner material is used inside the case to suspend and cushion the iPhone for increased drop protection. CNC machined aluminum buttons protect iPhone controls while providing quick and easy use of volume and on/off functions. The case meets military specification drop-test requirements. When beauty & toughness come together, their love child is the Solace LX.

  • CNC Machined Aluminum
  • Tough-luxe™Coatings
  • SLS™Screw Lock System
  • Speed Wrench™ is required and included
  • 2-Cush™ Liner System E-TECH™
  • Fast Tap™ CNC Buttons
  • MIL-SPEC Drop Test

Element products are conceived from creative exploration and ideas that come not from the office, but from life enriching experiences and an immersion into the hotbed of tech, urban culture, and an active lifestyle. Designed in CA.

Související pojmy: kryt na iphone 8 Plus, obal na iphone 8 Plus, pouzdro na iphone 8 Plus, odolný kryt na iphone 8 Plus, odolný obal na iphone 8 Plus, odolné pouzdro na iphone 8 Plus, kryt na iphone 7 Plus, obal na iphone 7 Plus, pouzdro na iphone 7 Plus, odolný kryt na iphone 7 Plus, odolný obal na iphone 7 Plus, odolné pouzdro na iphone 7 Plus

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Máte své jablíčko rád a nechcete riskovat, že se rozbije při pádu nebo jen poškodí při běžném používání? Toto riziko lze efektivně minimalizovat. Stačí si zakoupit jeden z našich krytů na iPhone nebo obalů na iPad. Nabízíme kvalitní obaly na iPhone různých druhů, barev i materiálů, vybere si tedy opravdu každý. Máme i širokou nabídku krytů na iPad a iPad mini, díky kterým se už nikdy nestane, že by se váš přístroj poškodil. Navíc již dávno neplatí, že kryt musí kazit vzhled telefonu. Naše kryty na iPhone a obaly na iPad nabízí kromě kvalitní ochrany přístroje jako takového i perfektní design a můžete si tedy vybrat takový obal na iPhone nebo iPad, který vám bude vyhovovat nejvíce.
Všechny názvy a firemní označení firmy Apple jsou chráněny jejich autorskými právy a na našich stránkách jsou použity z čistě informačních důvodů.